Hoppa till sidans innehåll

Resultat från Kryss-cupen 2020

18 MAR 2020 11:34
  • Uppdaterad: 18 MAR 2020 11:34

Vårkullas återkommande tävling Kryss-cupen lockade 44 deltagare. Denna gången gick segern till Sven Örnell,Vårkulla- Även på tredjeplats blev det en Vårkullaspelare, Christer Malmström. Andraplatsen belades av Niklas Linderholm IFK Borås och fjärdeplatsen av Erno Antikainen Kinna BK. Ett stort grattis till samtliga.

    Resultat Krysscupen 2020    
                   
  Final                
                   
1. Sven Örnell 212 192 227        
                   
2. Niklas Linderholm 194 236 172        
                   
3. Christer Malmström 198 145          
                   
4. Erno Antikainen 161            
                   
                   
      Omg. 1          
                   
  Start 18:00       Start 19:00    
                   
Bana 1-2                  
  Claes Hultgren 449     Ingemar S Johansson 417  
  Calle Thysell 393     Sven Örnell 412  
  Stig Karlsson 378     Peter Ingemarsson 382  
  Johan Högberg 362     Hampus Axelsson 363  
                   
  Ove Björklund 319     Lars Alexandersson 315  
  Fredrik Svensson 316            
                   
Bana 3-4                  
  Pelle Andersson 400     Mikael Kjellberg 434  
  Conny Thorén 378     Rasmus Andersson 425  
  Tobias Wallin 371     Ingemar A Johansson 388  
  Lars Svensson 317     Stefan Larsson 305  
                   
  Henrik Andersson 315     Marianne Svensson 275  
  Jannika   299            
                   
Bana 5-6                  
  Ture Johansson 368     Erno Antikainen 373  
  Peter Sparrenbrink 337     Christer Malmström 364  
  Jan Linde   301     Benjamin Gurney 321  
  Peder Thorén 295     Vera Hartman 285  
                   
  Linda    233     Peter Eriksson 277  
  Roza   185     Jan Johansson 214  
                   
Bana 7-8                  
  Glenn Uhlén 419     Niklas Linderholm 397  
  Ted Blomdahl 379     Kristoffer Klasson 393  
  Magnus Blomkvist 321     Henrik Svensson 314  
  Emma Klasson 312     Eva Pettersson 303  
                   
  Tommy Till 276     Eva Linde   298  
            Rickard Dallöf 278  
                   
      Omg. 2          
                   
  Start 20:00       Start 21:00    
                   
Bana 1-2                  
  Sven Örnell 252 215   Eva Pettersson 191 191
  Rasmus Andersson 209 234   Mikael Kjellberg 179 199
                   
  Ingemar A Johansson 225 206   Ted Blomdahl 212 178
  Stefan Larsson 166     Glenn Uhlén 174  
                   
Bana 3-4                  
  Ingemar S Johansson 201 206   Claes Hultgren 170 203
  Christer Malmström 205 166   Calle Thysell 184 176
                   
  Peter Sparrenbrink 197 125   Ture Johansson 190 151
  Benjamin Gurney 192     Lars Svensson 139  
                   
Bana 5-6                  
  Niklas Linderholm 193 199   Peder Thorén 193 278
  Erno Antikainen 190 201   Henrik Svensson 186 176
                   
  Peter Ingemarsson 202 175   Kristoffer Klasson 193 168
  Johan Högberg 176     Jan Linde   159  
                   
Bana 7-8                  
  Stig Karlsson 180 213   Emma Klasson 245 197
  Vera Hartman 147 186   Tobias Wallin 201 220
                   
  Conny Thorén 140 178   Pelle Andersson 213 192
  Hampus Axelsson 129     Magnus Blomkvist 179  
                   
  Start 22:00 Omg.3          
                   
Bana 1-2                  
  Rasmus Andersson 264 239          
  Erno Antikainen 184 210          
                   
  Claes Hultgren 215 202          
  Emma Klasson 171            
                   
Bana 3-4                  
  Stig Karlsson 179 236          
  Ingemar S Johansson 182 197          
                   
  Eva Pettersson 179 183          
  Fredrik Svensson 176            
                   
Bana 5-6                  
  Sven Örnell 215 189          
  Christer Malmström 158 216          
                   
  Calle Thysell 203 162          
  Vera Hartman 156            
                   
Bana 7-8                  
  Tobias Wallin 188 216          
  Niklas Linderholm 188 216          
                   
  Mikael Kjellberg 257 190          
  Peder Thoren 134            
                   
                   
      Semifinal          
                   
Bana 5-6                  
  Christer Malmström 236 213          
  Erno Antikainen 190 177          
                   
  Tobias Wallin 160 168          
  Rasmus Andersson 155            
                   
Bana 7-8                  
  Niklas Linderholm 228 241          
  Sven Örnell 209 204          
                   
  Ingemar S Johansson 191 169          
  Stig Karlsson 183            
                   
Skribent: Vårkulla
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Vårkulla IK - Bowling
Ture Johansson, Ramnås
51163 Skene

Kontakt:
Tel: 032047120
E-post: This is a mailto link

Se all info